V letih 1719 – 1891 je bil Trst svobodno in najpomembnejše avstrijsko sredozemsko pristanišče ter močno trgovsko in finančno središče. S cesarskim patentom je 12. aprila 1848 postal svobodno mesto.

Po številu prebivalcev je bil dolgo največje slovenske mesto, v katerem pa so imeli večino Italijani. Trst je sicer pripadel Italiji šele leta 1920 z rapalsko pogodbo in je zaradi odrezanosti od zaledja gospodarsko nazadoval. Požig slovenskega Narodnega doma 13. julija 1920 in prvi tržaški proces leta 1930 sta bila med mejniki italijanskega nacionalističnega in fašističnega divjanja proti slovenskim prebivalcem.

Zbudila sta velik odpor. Zaradi tega je prišlo do ustanovitve protifašistične organizacije TIGR (Trst, Istra Gorica), veliko Slovencev pa se je bilo prisiljenih odseliti.

Po pariški mirovni pogodbi leta 1947 je nastalo Svobodno tržaške ozemlje pod nadzorom OZN in pod ameriško-britansko-jugoslovansko zasedbo. Leta 1954 so sporno ozemlje razdelili med Italijo in Jugoslavijo. Italiji je pripadel severozahodni del z mestom Trst.

DELITE