Pred mesecem dni je v Argentini umrl Jure Vombergar. Bil je to arhitekt, domoljub in intelektualec, ki je vse življenje posvetil ohranjanju slovenstva ob Srebrni reki pod Južnim križem. Ob smrti so o njem veliko napisali, vendar v glavnih slovenskim medijih še vedno veliko premalo, če sploh.

Matičar

Jure Vombergar (desno) na svojem domu v pogovoru z zgodovinarjema Jožetom Možino (levo) in Renatom Podbersičem.

Vsekakar pa se nikjer ni poudarjalo Jureta Vombergarja kot rodoslovca in matičarja. Prav on je namreč v Buenos Airesu skrbel za popis celotne slovenske skupnosti. Beležil je vse podatke o rojstvih, porokah in smrtih 6600 Slovencev, ki so pred smrtjo bežali najprej na Koroško (1945), potme pa v Argentino (1947). Iz skupine 6600 je izšlo nekajkrat več ljudi, saj so argentinski Slovenci vsi imeli velike družine. Da diaspora ne izumira, ampak se številčno celo krepi, je sicer pravi čudež, saj tega ne najdemo v nobeni izseljenski skupnosti. V letih po drugi vojni se je v skupnosti rodilo okoli 6000 otrok. Vsi so popisani po zaslugi pokojnega Vombergarja in nekaterih drugih sodelavcev. Danes tako v Argentini živi približno 15.000 ljudi, ki govore slovensko. Tudi Vombergar in njegova soproga Metka Debeljak sta imela kar osem otrok. Slovenstvo sta jima starša položila v zibelko. Tako je, denimo, njegov vnuk, nogometaš Andrej Vombergar (2017) raje prišel igrat za ljubljansko Olimpijo kot za veliko višjo plačo v druge klube.

Sin Marko je ob smrti napisal na Facebook: “Sinoči je po dolgi bolezni odšel k Bogu naš očka, Jure Vombergar (21.4.1940-4.2.2020). Hvala vsem, ki ste mu stali ob strani in ste ga obiskali, tudi vsem, ki ste že izrekli sožalje. Kropili ga bomo danes. Sv. maša bo ob 19. uri. Bog mu daj večni mir in pokoj!”

Sin napovedal izvolitev papeža

Vombergarjeva matična knjiga. Zapis rodbine Brecelj iz Žapuž na Vipavskem, ki se je najprej preselila v Argentino, potem pa na Tržaško.

Mimogrede, prav Marko Vombergar, fotograf Marko Vombergar, je napovedal izvolitev papeža Frančiška. Leta 2006 sta zakonca Marko Vombergar in Andrejka Selan svoje tri otroke za veliki četrtek peljala v buenosaireško stolnico. “Otrokom sem hotel pokazati tega velikega človeka,” se spominja Marko Vombergar. Po maši je pred katedralo mimo prišel kardinal Bergoglio. Vombergarjevi že peto generacijo ohranjajo slovenščino, zato Marko in njegova žena Andrejka Selan z otroki vedno govorita samo slovensko. A takrat se je Vombergar prvič obrnil k sinovoma in jima rekel v španščini: “Zapomnita si tega moža. On bo nekoč še papež.” Kardinal se je obrnil in med smehom vprašal, če je to kakšna prerokba. Vombergar se ni zmedel in povedal, da je to bolj kot prerokba njegova velika želja. Na dogodek pred stolnico je Vombergar skorajda pozabil. Niso pa ga pozabili otroci, Andrej, Marjan in Lucijana. Vsakič, ko so kardinala videli na televiziji, so rekli, da je to tisti, za katerega je ata napovedal, da bo postal papež. In res se je želja spremenila v prerokbo.

Izvor priimkov

Rojstvo Janeza Vombergarja leta 1787. Krstno knjigo župnije Cerklje hrani Nadškofijski arhiv Ljubljana.

Vombergar je bil arhitekt, vendar se je veliko ukvarjal z zgodovino. Napisal je izredno dragocen esej o slovenskih priimkih, ki je izšel najprej v Argentini (Meddobje), potem pa tudi v Sloveniji (Drevesa). Danes spis “Priimki Slovencev” ga dobimo tudi na internetu. Priimek Vombergar je sicer isti kot priimek Lombergar – iz istega priimka imamo danes dve različici. Gre za isti koren kot ga imata priimka Lamberg in Lambergar. Nastal je iz nemškega osebnega imena Lambert, v pomenu “slavna dežela”.

Krstni vpis priimka Vombergar leta 1751 v župniji Cerklje. Knjiga je v Nadškofijskem arhivu Ljubljana.

V Sloveniji je primek Vombergar eden od najstarejših, saj ga najdemo že v srednjem veku. Predniki Jureta Vombergarja so Gorenjci. Njegov pra-pra-praded je bil Gregor Vombergar, ki je živel leta 1787 živel v vasi Pšenična Polica v župniji Cerklje. Verjetno je bil rojen prav tam, saj najdemo priimek tudi že pred njim. Žal pa Gregorjevega rojstva nismo našli – bodisi zato, ker se ni rodil v župniji Cerklje bodisi zato, ker njegovega rojstva niso vpisali.

V spomin na Jureta Vombergarja bomo v Vipavski ponatisnili članek Priimki Slovencev. Zaradi dolžine ga bomo objavili v več nadaljevanjih. Prvi del je že v tiskani Vipavski, pa tudi na spletu: KLIK

Osmrtnica v časniku Svobodna Slovenija.

DELITE